İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayasofya İbadete Ne zaman açılacak?

5 Haziran 2010’da Ayasofya’nın İbadete Açılması İçin Yapılan Başvuru, 21 Haziran 2010’da Kültür Ve Turizm Bakanı Adına Şube Müdürü Z.A. Tarafından Gönderilen Ve Müze Yönetmeliği Hatırlatılan Yazı Üzerine Kabul Edilmemiş

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün; “2012 Mihraplar Takvimi”Nde Ayasofya’nın Cami Olduğunu Tescil Etmesi Kamuoyunda Geniş Yankı Bulurken; Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın Müze Yönetmeliğine Dayanarak Ayasofya’nın İbadete Açılmasını Engellediği Belgelendi.

Kültür Ve Turizm Bakanı Adına Şube Müdürü Z.A., Müze Yönetmeliklerine Atıfta Bulundu Ve Ayasofya’da Herhangi Bir Dini Ritüelin Gerçekleştirilmesine İzin Verilmesinin Mümkün Olmadığını Açıkladı.

“Ayasofya’nın, ‘Müze’ Olarak Hizmet Vermesi Kararlaştırılmış”

Bir Vatandaş, 5 Haziran 2010 Tarihinde, İstanbul’un Fethi’nin Sembolü Olan Ve Fetihten Sonra Camiye Çevrilen, Ancak Şaibeli Bir Şekilde Müzeye Dönüştürülen Ayasofya’nın İbadete Açılması İçin Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (Bimer) Başvurdu. Kültür Ve Turizm Bakanlığı; Vatandaşın Söz Konusu Talebini Reddetti.

Kültür Ve Turizm Bakanı Adına Şube Müdürü Z.A.’Nın, 21 Haziran 2010 Tarihli Yazısında; İstanbul Ayasofya Müzesi’nin İbadete Açılmasını Konu Alan İlgi Bimer Başvurusunun İncelendiği Belirtilerek,

“1500 Yılı Aşkın Geçmişiyle Dünyanın En Eski Yapılarından Biri Olan Ayasofya’nın 24 Kasım 1934 Ve 2/1589 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı İle “Müze” Olarak Hizmet Vermesi Kararlaştırılmış Olduğundan, Yapıda Herhangi Bir Dini Ritüelin Gerçekleştirilmesine İzin Verilmesi Mümkün Değildir.

Öte Yandan Ayasofya’ya “Müze” Dışında İşlev Verilmesi Durumunda Sanatsal Ve Tarihi Özel Konumu Nedeniyle Sahip Olduğu Yoğun Yabancı Sirkülasyonunun Olumsuz Etkilenmesi Söz Konusu Olacağından Müze Olarak Korunması Uygun Değerlendirilmektedir” Denildi.

Yazıda, Ayasofya Müzesi’nin Hünkar Mahfili’ne Geçişini Sağlayan Giriş Mahallinin 8 Ağustos 1980 Tarihinden İtibaren İbadete Açık Olduğu Hatırlatıldı.

Azınlıklar İçin Yönetmelik Esnetildi

Kültür Ve Turizm Bakanlığı; Müze Yönetmeliği’ni Bahane Ederek Ayasofya Camii’nde Namaz Kılınmasını Engellerken, Van Akdamar Anıt Müzesi’nde, Müze Olarak Kullanılan Trabzon Sümela Manastırı’nda Ayinlere İzin Verilmişti.

Ermeni Kökenli Hıristiyanlar, Van Akdamar Müzesi’nde (Akdamar Kilisesi) Ayin Yapmışlar, Rum Ve Rus Asıllı Ortodoks Hıristiyanlar Da; Müze Olarak Kullanılan Trabzon Sümela Manastırı’nda Ayin Düzenlemişti.

Kültür Ve Turizm Bakanlığı; Bursa’nın İznik İlçesinde Bulunan Ayasofya Camii’ni Resmi Yazışmasında Kiliseye Çevirmiş Ve 700 Yıl İbadet Edilen Ayasofya Camii’nde Hıristiyanların Ayin Yapmasına İzin Vermişti.

Kupür 1: Bir Vatandaş, Ayasofya’nın İbadete Açılması İçin Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (Bimer) Başvurdu. Bakanlık, Müze Yönetmeliğine Dayanarak Ayasofya’nın İbadete Açılmasını Engelledi.

Kupür 2: Ermeni Kökenli Hıristiyanlar, Van Akdamar Anıt Müzesi’nde Ayin Yapmışlardı. Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın İnternet Sitesinde, Van Akdamar Anıt Müze Olarak Tanımlanıyor.

Kupür 3: Yunanistan’da Bir İnternet Sitesi, Rum Ve Rus Asıllı Ortodoks Hıristiyanların; Müze Olarak Kullanılan Trabzon Sümela Manastırı’nda Ayin Düzenlemesine Yönelik Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Yazısını “E-Pontus” Yazısıyla Duyurmuş.

Kupür 4: Bursa’nın İznik İlçesinde Bulunan Ayasofya Camii Resmi Yazışmalarda Kiliseye Çevrilmiş Ve 700 Yıl İbadet Edilen Ayasofya Camii’nde Hıristiyanların Ayin Yapmasına İzin Verilmişti. İşte Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Karaoğlu’nun 20 Ekim 2010 Tarihli Yazısı…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir