İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ben bu Vatanı dilencilik yapmak için kurtarmadım – Kara Fatma Özişçi

Bir başka Kara Fatma da Adana’nın Ermenilere karşı müdafaasında kahramanlıklar göstermiş ve bu sebeple “Istiklal Madalyası” ile taltif edilmiş olan Fatma Özişçidir.

1988 Nisan’ında O’nu sokakta dilenirken gören Hürriyet muhabiri Saadeddin Ince O’nun hakkında şu bilgiyi vermektedir: ” Kurtuluş Savaşı sırasında Adana’nın düşman işgalinden kurtarılması için savaşan, Ermenilerle mücadele ederek tarihe ” Kara Fatma ” olarak geçen, Istiklal Madalyalı Fatma Özişçi, şimdi kilise önünde dilenerek yaşam mücadelesi veriyor.

Adana’nın en işlek caddesine adı verilen ve heykeli dikilmesi düşünülen 84 yaşındaki Fatma Özişçi, “Ben bu vatanın kurtulusuna dilenmek için hizmet etmedim ” diye yakındı. ” Yağız Kız “, ” Kınalı Yeğen” lakaplarıyla da tanınan Fatma Özişçi, Italyan Katolik Kilisesi önünde dilenirken, bütün canlılığıyla hatırladığı savaş yıllarında ağır yaralar aldığını belirterek şunları anlattı: ” 1917’de Fransızlar, Ermeniler ve Italyanlar bizi kovaliyorlardı.

Mis Bucağı yakınlarında yolumuzu kestiler. Amcam öldü. Onun mavzerini kapıp ateş açtım. 2 düşman askerini öldürdüm, 10 kadarını da yaraladım. Ben de belimden ve bacağımdan süngü yedim. Yaralarım bezir yağıyla tedavi edildi. Sonra çok zulüm gördüm. Yıllar sonra evlendim ve 3 çocuk annesi oldum.

Evlatlarım hayırsız çıktı. 29 yıldır yüzlerini görmüyorum. Onların hasretinden gözlerim kör oldu. Bana 10 bin lira yaşlılık maaşı veriyorlar. Oturduğum tek odalı evin kirası 30 bin lira. Dilenmezsem, nasıl yaşarım? Ama ben bu vatanın kurtulusuna dilenmek için katılıp süngü yemedim. Devletin Istiklal Madalyalı dilencisi olmamalıydım.”

[Kuva-yı Milliye’nin Kadın Kahramanları / Aynur MISIROĞLU]

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir