İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook Düşüşte Güvenlik Açığı Kullanıcıları Bıktırdı

Bugun En Az 10 Tane Haber Sitesini Ziyaret Ettim Ve Hepsinin Teknoloji-İnternet Katagorilerinde Bir Site Göze Hemen çarpıyordu Evet Bu Site Facebook.com Sosyal Paylaşım Platformu Facebook Büyük Bir Düşüş İçerisinde Kullanıcılar Facebook’un Kişilerin Özel Bilgilerini Yeterince Korumadığını Belirtiyorlar Ve Geçtiğimiz Günlerde Bir Grup Hacker Tarafından Yapılan Saldırıda Bir Çok Facebook Kullanıcısın Kişi Listesi Silinmiş Ve Fbhole.com isimli Bir Siteye  Ait Yazılar yayınlanmış . Fbhole.com isimli Siteye Bakmaya Çalışmayın Çünkü Site Şuanda Baktım Kapalı Durumda . Bu Durumlardan Şikayetçi Olan Bir Grup Facebook Kullanıcısı 31 Mayısta Facebook hesablarını İptal Etmeyi Planlıyormuş Aynı Zamanda Facebook.com  AB’den De Uyarı Almış Kişilerin Gizli Ve özel Bilgilerini İyi Koruyamıyorsun Diye . Bütün Bunlar Olurken Facebook’ta Elbette Boş Durmuyor Ve Önümüzdeki Günlerde Yeni Bir Facebook İle Karşılabiliriz Çünkü Facebook geliştiricilerinin Yaptığı Bazı Açıklamalara Göre Facebook Güvenlik Açıklarını Kapatıyor ve Güvenliğe Önem Verir hale Geliyor. Artık Özel Bilgilerimiz çok daha Gizli Olacak.. Sanırım . FacebookTa Şuan da 50 Ana Ayar 170 Seçenek Varmış . Ancak şunu Belirtmek isterim ki Ne Kadar haber Olursa olsun Facebook İnternet Kullanıcılarının Vazgeçilmezi Haline gelmiş Durumda Ve Türkiye İçin Söylemek Gerekirse Biz Türkler Alışkanlıklarımızdan kolay Kolay Vazgeçemeyiz 🙂 Dimi Ama .

Zahmet Verip Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Facebook ile ilgili Bazı haber Sitelerinden Haberler.

Haber7.com

Avrupa Birliği (AB) ve ABD’deki üyelerinden yönelen ‘gizlilik önlemleri yeterli değil’ şikayetler doğrultusunda siteyi yeniden yapılandıracağını açıklayan Facebook yönetimi, ABD senatosu tarafından da kişisel gizliliğin garanti edilmesi konusunda da uyarı aldı.

KULLANIMI KOLAY OLACAK

Değişimle birlikte kullanıcıların oluşturdukları profili tamamen gizli bir hale getireceği belirtilirken, ayarların da karmaşıklıktan uzak bir yapıya kavuşturulacağı ifade edildi. Kişisel bilgilerin sadece ‘Herkes’, ‘Arkadaşın arkadaşı’ ve ‘Sadece arkadaşlar’ başlıkları altında paylaşılabileceği belirlendi. Güvenlik eksikliği nedinyle kişisel bilgilerin üçüncü sitelerde de görüntülenebildiği belirtilirken önceliğin bu güvenlik eksikliğinin giderilmesi olduğu kaydedildi. Facebook yönetimi ayrıca yeni gizlilik ayarlarını kullanıcılardan gelen taleplere göre şekillendirdiğini açıkladı.

KARŞIT GRUP ETKİSİ

Facebook’un gizlilik seçenekleri konusunda yaptığı değişikliklerin ardından ortaya çıkan ‘anti-Facebook’ grupları güvenlik ayarlarının hem karışık olduğunu hem de sitenin gizlilik konusunda yeterli güvenliğe sahip olmadığını savunuyor. Kullanıcılara 50 farklı seçenek ve kullanıcının isteğine göre 170 farklı şekilde kişiselleştirebilme imkanı tanıyan yeni gizlilik ayarlarının ardından profilini kapatan kullanıcı sayısının oldukça arttığı ortaya çıktı.

cnetturkiye.com’un Haberi

Facebook’taki güvenlik zafiyetine protestoların ardı arkası kesilmiyor…
31 Mayıs günü bir grup protestocu Facebook’tan ayrılıyor. Aynı zamanda 31 Mayıs’ı Facebook’tan ayrılma günü ilan eden protestocular bu durumun gerekçesi olarakta Facebook’un üyelerin yüklediği kişisel bilgileri yeterince korunmadığını gösterdiler.

Facebook kullanıcıları kişisel ayarlarının karmakarışık bir hale getirildiğini düşünüyor ve bu nedenlede gittikçe büyüyen bir tepki ortaya koyuyorlar. Facebook yönetiminin bu davranışını protesto edenler başlattıkları kampanyalalarla Facebook hesaplarını iptal etmeye hazırlanıyorlar.

En son yapılan değişikliklerle üyelik ayarları daha da karmaşık bir hal alırken bir kitabı metni kadar uzun olan üyelik ayarları 50 ana ayar ve 170 seçenekten oluşuyor. Bu düzenlemeyle üyelerin kendi profillerinde çok daha zor bir şekilde hesap ayarı yapmaları mahremiyet ve özel bilgilere saygısızlık olarak yorumlanıyor. Bu bağlamda da Quitfacebookday.com  da Facebook’u protesto ettiğini açıkladı.

31 Mayıs’ı Facebook’u bırakma günü olarak ilan eden site sorumluluarı protestoya destek veren kişilerin Facebook’u bırakacaklarına dair gönüllü taahhüt ve sembolik imza alıyor. Site daha ilk 3 günde 3 bin kişiye ulaşmış durumda.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir