İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerçek Kahramanlar – Süreyya Sülün Hanım

Süreyya Sülün Hanım Van’da doğmuştur. Babası dahili karışıklıklarda şehid olmuştur. Kasabaları mezalim ve taarruza maruz kalmıştır. Nihayet bir araya gelen ve Erek Kasabası’nda toplanan beş yüz kişilik bir kahramanlar çetesi aziz yurtlarını ve baba ocaklarını müdafaya karar verdiler. Süreyya Sülün Hanım ve üç kardeşi de tabii bunlar meyanındaydı.

Bombardımana maruz kalıyorlardı. Çarpışa, dövüşe Karaköse’ye geldiler. Murad Irmağı boylarında tam bir buçuk ay düşmana kahramanca mukavemet ettiler. Bayezid’e doğru ilerlerken Yukarı Taşlıçay Köyün’de akılları durduran bir manzara ile karşılaştılar.

Binlerce vatandaşımızın işkenceler içinde can vermiş cesetlerini gördüler. Bu mezalimi yapan düşmana hınçla saldıran kahramanların en önünde Süreyya Sülün Hanım vardı. Iğdır etrafında kanlı mücadeleler oldu. Düşman kuvvetli ve Rusya’dan çok takviyeler almıştı. Beşyüz arslan yılmadan, kaçmadan döğüştüler.

Ölüyor ve teslim olmuyorlardı. Müfreze kumandanı Ali Haydar Bey teessüründen intihar etti. Süreyya Hanım’ın üç erkek kardeşi de bu şehamet meydanında seve seve canlarını vererek şehadet şerbetini içtiler.

Bu arslan kadın kardeşlerini dizinin üstünde şehid vermesine rağmen yılmadı ve harb sahasını terketmedi. Kala kala dört insan sağ kalmıştı. Süreyya Sülün Karaköse’ye geldi. Ziverbey Taburu’na iltihak etti ve yaralanarak Erzurum’a döndü.

[Kuva-yı Milliye’nin Kadın Kahramanları / Aynur MISIROĞLU]

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir