İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google Yeni Tasarımı Ve Yeni Özellikleri

Dünyanın en büyük arama motoru Google arama sayfasının yeni tasarımını yavaş yavaş devreye soktu. Basit ve kullanışlı arayüzü ile yıllardır başarılı bir şekilde hizmet Gooogle Arama Motoru Lider Arama Motoruveren Google son zamanlarda tasarımda bazı değişikliklere gitti ve bugün bu değişiklere bir yenisini daha ekledi. Bu yazımızda Google’ın getirdiği yeni özelliklerden ve tasarımındada değiştiriği yerlerden bahsedeceğiz. İşte Google’ın yaptığı o önemli değişiklikler.

İlk olarak göze çarpan değişiklik Google’ın ana sayfasında. Ana sayfasındaki arama formunda bazı değişiklikler var. Kısa süre önce büyütülen arama kutusu ve butonlara bu sefer gri renkte gölgeler eklenmiş. Ayrıca butonlar gölgelendirilerek görünümü değiştirilmiş ve ana sayfada linkler üzerinde kullandığı mavi rengin tonu biraz daha açtırılmış.

Değiştirilen diğer bir bölüm ise arama sonuç sayfası. Bu sayfada ana sayfada olduğu gibi arama kutusu ve butonu değiştirilmiş. Arama sonuçlarında sol tarafta isteğe göre açılabilen menüye ise yeni eklemeler yapılmış ve sürekli açık durumda.

Bütün bu görsel değişiklikler Görseller, Videolar, Haberler, Kitaplar, Bloglar, Güncellemeler, Tartışmalar sayfalarında da uygulanmış. Bu sayfalara ise yeni özellikler eklenmiş. Görsel aramalar için Yüz, Fotoğraf, Küçük resim, Çizim seçenekleri, Video aramaları içinse Kısa (0-4 dak), Orta (4-20 dak), Uzun (20 dak. veya daha uzun) gibi seçenekler eklenmiş.

Yeni özellikler eklenerek daha kullanışlı hale getirilen sol menüyü size biraz daha anlatmak istiyorum.

Arama yaptığınızda sol menüden sayfanın görünümü değiştirebiliyorsunuz.

Wonder wheel özelliği sayesinde arama yaptığınız kelimenin alt kategorilerini de görebilirsiniz. Tıkladığınız alt kategorinin sorgu sayfası anında sizin karşınıza gelir.

Sayfadaki görseller ile web araması yaparken aynı anda görsel aramada yapabiliyorsunuz. Bu sayede web ve görsel arama tek sayfada olabiliyor.

Sayfa önizlemeleri özelliği ise oldukça başarılı olmuş. Bu özellik ile arama yaparken sonuç olarak çıkan web sayfasının önizlemesini de görebiliyorsunuz.

Çevrilmiş arama özelliği sayesinde ise arama yaptığınızda ortaya çıkan sonuçlardaki web adreslerinin diğer dillere çevrilmiş sayfalarını görebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir