İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstiklal Mahkemelerinin Verdiği hükümler sayılarla il il

O günün tabiriyle Bidayet Mahkemeleri olarak isimlendirilen normal mahkemeleri, Harp Divanlari ve ayrica düzensiz birlikler de cogu zaman yargi niteliginde keyfi kararlar veren Kuvay-i Tedibiyeleri´nde yargilananlar ve idama mahkum olanlar, bunlarla birlikte isyanlarda öldürülenler listede yer almiyor. Yalnizca bazi Istiklal Mahkemelerine sevk edilenlerin listesini sunuyoruz.

Kemalistliginden zerre süphe edilemeyecek olan Falih Rifki Atay, “Eski Saat” isimli kitabinin 330. sayfasinda söyle diyor:

“İrtica ile boğuşmanın istilayı söküp atmaktan daha lâzım ve zor olduğunu belirtmek isteriz. Onun içindir ki, Kurtuluş savaşındaki (10bin) can kaybının 50 kat fazlasını irtica ile savaşta verildiğini hatırlatmak gerekir.(..)”

Yani, 500 000 (besyüz bin) can kaybi… “Irtica” ile kast ettigi seyin aslinda “Islam” oldugu sanirim malumunuzdur.

O dönem ilk günden beri Istiklal Mahkemeleri´nin aleyhinde olan Erzurum milletvekili Hüseyin Avni Bey´in su sözleri yapilan vahseti carpici bir sekilde ortaya koyuyor:

“Istiklal Mahkemeleri´ne Meclis´in tanidigi yetkiyi, Cenab-i Hak Peygamberine dahi vermemistir.”

Yani, bizi yaratan, dogal olarak kendisine iman etmemiz noktasinda üzerimizde her türlü tasarrufa hakki olan Cenab-i Hak bile, insanlarin Islam´a girmesi icin, Peygamberine böyle bir yetki tanimamistir. M. Kemal, inkilaplarini “halka ragmen” ve “zorla” gerceklestirmistir.

Alıntıdır kaynak : facebook.com/MuhtesemRezalett

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir