İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İyi Bir Siyaset Adamı Ve Hatip ; Şevki Yılmaz

Şevki Yılmaz’ın kasetleri satışta

Ahmet Tekdal liderliğindeki RP, 25 Mart 1984 yerel seçimlerde yüzde 5 oy aldı. Şanlıurfa ve Van belediyelerini RP kazandı. Yüzde 5 küsur oran, normal MSP’nin geleneksel oylarının yarısıydı, ama bu yüzde 5 Erbakan’ın deyimiyle çekirdek tabandı, binanın sağlam temeliydi. Çekirdek, meyveleri bol ağaç haline gelecek, temelin üstüne de zamanla büyük bina kurulacaktı. Bu yeni dönemde Erbakan eskisinden farklı bir çalışma tarzı izledi. RP kesiminde güçlü bir sermaye birikimi oluşmuştu. Erbakan, ANAP’a yönelen tarikat ve cemaatler üzerinde fazla durmuyor, asıl hedef olarak sokaktaki vatandaşı alıyordu.

RP’nin gerçekten de arı gibi çalışan teşkilatları ve yüzlerce-binlerce çok iyi konuşan hatipleri vardı. Bunların başında da Bülent Arınç geliyordu.

Şevki Yılmaz: RP’yi canlandıran adam

Bülent Arınç , daha MNP zamanında tanınan, parti teşkilatlarının bildiği bir isimdi. Erbakan’dan sonra en iyi hatip olarak bilinmekte ve Erbakan’dan sonra Milli Görüş hareketinin lideri olacak gözüyle bakılmaktaydı. Bülent Arınç’ın RP tabanındaki diğer ismi ”Küçük Erbakan” dı. Küçük Erbakan diye tanımlanmasına rağmen Bülent Arınç’ın konuşmaları Erbakan’ın konuşmaları gibi değildi. Onun kendine has çok akıcı, sevimli, cana yakın ve inandırıcı bir hitap şekli vardı. Saatlerce konuşması zevkle dinleniyordu ve onu dinleyenlerin çoğu Bülent Arınç’ın herkesten güzel konuştuğunu düşünmekteydi.

Bülent Arınç, RP’nin ilk zamanlarında şehir şehir, köy köy dolaşıp konuşmalar yaptı, konferanslar verdi ve dağılan eski MSP’lileri toparlamaya çalıştı. Ege Bölgesi’ni karış karış dolaşıyordu. Zamanla Bülent Arınç gibi tanınmış hatipler ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan birisi İstanbul RP İl Teşkilatı’ndan Recep Tayyip Erdoğan ‘dı. Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere her tarafa giden, her taraftan istenen bir hatipti. Onun da kendine has sert ve heyecanlı bir konuşma tarzı vardı. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir başka yönü, halkla iç içe olmasıydı. Teşkilat arkadaşlarıyla kahvelere, balıkçılara, meyhanelere, genelevlere gidip RP’ye oy istiyordu. Yanında Mukadder Başeğmez gibi isimler vardı.

Fakat RP’nin hitabetteki asıl starı Almanya’dan çıktı: Abdullah Müftüoğlu . Gerçek adıyla Şevki Yılmaz…

Şevki Yılmaz’ın konuşma tarzı Bülent Arınç ve Tayyip Erdoğan’dan daha çok ilgi gördü. Başlangıçta herkes Abdullah Müftüoğlu’nun kim olduğunu merak etti. Bir zaman sonra Abdullah Müftüoğlu, gerçek adı olan Şevki Yılmaz ismiyle lanse edildi.

En sevilen, en çok etkileyen ve kitleleri coşturan, köylülere bile giden Şevki Yılmaz, RP’nin dağınık tabanının toparlanmasında ve yeni RP’lilerin kazanılmasında büyük katkıda bulundu.

Kasetler piyasada

Şevki Yılmaz öyle rağbet gördü ki Türkiye’nin her tarafına adeta koşmak zorunda kalıyordu. Fethullah hoca da dahil, diğer ünlü hatiplerin pabucunu dama atmıştı. O günlerde televizyonlar renkli yayına geçmiş ve video kasetler yaygınlık kazanmıştı. Bu yeni dönemde porno ve karate filmleri videolarda salgın bir hastalık haline gelmişti ve video sinemanın yerini almıştı. Ama bu filmler kadar revaçta olan  Şevki Yılmaz, Hasan hüseyin ceylan, Bülent Arınç ve Tayyip Erdoğan kasetleriydi. Bu kasetler, partinin propagandası için önemli bir rol oynuyordu. Video kasetleri yoluyla teyp kasetlerinden daha fazla taraftar ve para
kazanıldı.

Ama video olayında en etkin olan RP teşkilatlarıydı. Teşkilatlar sinema seyreder gibi çağırdıkları misafirlere Şevki Yılmaz’ın, Tayyip Erdoğan’ın, Bülent Arınç’ın konuşmalarını dinletiyorlardı. Özellikle ev toplantıları düzenlenip konu komşunun kasetleri izlemesi sağlandı. Kısa zamanda RP teşkilatları canlandı, hareketlendi ve karınca gibi çalışmaya başladı. Bu çalışmalar Fethullah hocanın MSP tabanını Fethullaştırma çabalarını engelledi, tam tersine, cemaatten tekrar RP’ye yönelenler oldu. Fethullah Gülen’in video kasetleri, Şevki Yılmaz, Bülent Arınç ve Tayyip Erdoğan gibi üç rakibi karşısında yetersiz kaldı.

Zaten Şevki Yılmaz kendi başına Fethullah Gülen’e büyük fark atıyordu. Kaldı ki RP’liler Fethullah Gülen’in kasetlerini de RP için kullanıyor ve bu kasetler sayesinde insanları RP lehine etkiliyorlardı. Çünkü Fethullah Gülen hep sahabelerden ve iman konularından söz ettiği ve ağlayarak dinleyenleri etkilediği için onu dinleyen insanların çoğu RP’li olunması gerektiğini düşünüyordu.

Fethullah hoca RP’lilerle bir kez daha çatışıyor

Fakat Fethullah Gülen, o günlerde başörtülülerin eylemlerini eleştirince bir de aralarında başörtüsü giymiş solcu erkeklerin olduğunu, maksatlarının anarşi çıkarmak olduğunu iddia edince RP tabanından yine büyük bir tepki aldı. ”Sinsi yılan”, ”zırıldayan hoca”, ”devletin beslemesi”, ”ajan” gibi suçlamalara maruz kaldı. Fethullah Gülen, bir kez daha devletin yanında yer almıştı.

Devletten yana tavır koyan Fethullah Gülen, o zamandan beri bu tavrını sürdürecekti. Ama bu devletten yana tavrı, ”devlete karşı” İslamcılardan tepki aldığı gibi cemaatten kopmalara ve cemaat içi tereddütlere yol açacaktı.

Şevki Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları ateşli konuşmalarla RP teşkilatlarının canlanmasında önemli rol oynadı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir