İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kan Uykusu Belgeseli – Osman Pamukoğlu (1993-1995) izle

Efsana Komutan Osman Pamukoğlunun PkKya Verdiği Ağır DarbeOnlar, delikanlı çağında, millet ve vatan aşkıyla ellerine silah aldılar. Hepsi birer ana kuzusuydu ama tüfek kuşanıp da, bölücü kurşunlarına karşı göğüslerini siper ederken arslan kesildiler. Damarlarındaki kan deli gibi akarken tek düşünceleri vardı: Bin yıllık Türk yurdunu bölmek isteyen gafillere karşı durmak! Albayrağın gölgesinde nöbet tutarken can verip şehitlik mertebesine ulaşmaktı…

Binlerce şehit, milyarlarca dolar kayıp… Yıllardır süregelen bu sorunun elbette, târihi, siyasi, sosyal, ekonomik onlarca nedeni var… Bu sorunlar yıllardır tartışılıyor. Ancak “Kan Uykusu” bu tartışmaları değil, Hakkari özelinde 1993-1995 yılları arasında yaşananları ele alıyor. Bir komutan ve binlerce Mehmetçiğin destansı mücadelesini onların ağzından, ilk kez yayınlanan görüntülerle ekrana geliyor…. 

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu , 1993 – 1995 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı yapmıştır. Bu dönem, Güneydogu’da PKK’ya karşı yapılan mücadelenin tarz ve yöntemlerinin degiştiği ve PKK’nın omurgasının kırıldığı yıllardır. Aynı dönemde, Hakkari’de PKK teşkillerine manevra gücü olarak 1000-2000 askerden oluşan 779 harekat, manevra gücü 3000-5000 askerden meydana gelen 78 harekat yapılmıştır. 23 kez 1000-5000 askerden oluşan kuvvetlerle Kuzey Irak’taki PKK kampları’nın birkaçına aynı zamanda taarruz edilmiştir. Görev yaptığı süre içinde muharebeleri bizzat yöneten ve fiilen çatışmalara giren Osman Paşa ve komutasındaki askerler, 778 günde yapılanları, muharebelerin detaylarını kan uykusuna anlattı.

– Ankara, İstanbul ve Adapazarı’nda olmak üzere toplam 108 saatlik röportaj yapıldı.
– Tamamı ilk kez yayınlanacak olan 150 saatlik görüntü deşifre edildi
– İki yüzden fazla fotoğraf ve gazete kupürü incelendi
– Montajı 250 saatten fazla sürdü
– Yayınlandığı Skytürk televizyonunda defalarca tekrarlandı ve izleyicisiyle buluştu.
– www.youtube.com’da 720.000 (yedi yüz yirmi bin) kez tıklandı.

Binlerce şehit, milyarlarca dolar kayıp… yıllardır süregelen terör sorununun elbette, tarihi, siyasi, sosyal, ekonomik. Onlarca nedeni var… bu sorunlar yıllardır tartışılıyor. ancak kan uykusu bu tartışmaları değil, Hakkari özelinde 1993-1995 yılları arasında yaşananları ele alıyor. bir komutan ve binlerce mehmetçiğin destansı mücadelesini onların ağzından, ilk kez okuyacaksınız.

Emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu, 1993 – 1995 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı yapmıştır. Bu dönem, Hakkari’de PKK’nın omurgasının kırıldığı yıllardır.

  1. Genelkurmay Başkanı’nı çileden çıkaran haber neydi?
  2. Ejder Harekatı gece yarısı neden durduruldu?
  3. Barzani’ye bağlı karakolda kim vardı?
  4. Binlerce Mehmetçik iran topraklarından neden döndü?
  5. Amerikan jetleri Skorsky helikopterleri neden vurdu?
  6. İki PKK’lı, Osman Paşa’ya hangi sırrı verdi?

Görev yaptığı süre içinde muharebeleri bizzat yöneten ve fiilen çatışmalara giren Osman Pamukoğlu Paşa ve komutasındaki askerler, 778 günde yapılanları muharebelerin detaylarını Kan Uykusu’na anlattı.

[googlevideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-6116250043189875117[/googlevideo]

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir