İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kavakçı: Beni de Millet Seçmişti

KCK ve Ergenekon sanıklarının tahliye edilmemesinden dolayı “millî iradeye saygı” isteyen çevrelere en çarpıcı cevabı Merve Kavakçı veriyor.

Kavakçı; “Beni de millet seçmişti” diyor ve ekliyor: “Ama 12 yıldır bütün sosyal haklarımdan mahrumum… Bana yapılan kötü muamele, hiç kimseye yapılmadı!” Merve Kavakçı, “Benim yaşadıklarımı Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiçbir milletvekili yaşamamıştır. Meclis albümünde özgeçmişim yer aldı, fotoğrafım konulmadı… Maaş, emeklilik, lojman, yolluk indirimleri ve VIP’ten geçiş gibi hiçbir sosyal haktan da yararlandırılmadım” dedi.

Türkiye, serbest kalamayacakları biline biline milletvekili adayı gösterilen Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Balyoz sanığı Engin Alan ile Hatip Dicle ve diğer KCK sanıklarının durumunu tartışırken 1999 yılında Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili seçilen Merve Kavakçı’nın gördüğü muameleyi kimse hatırlamak istemiyor. Eğer Merve Kavakçı’ya yapılan muamele bugün uygulansa Haberal, Balbay, Alan, Dicle ve diğer KCK sanıkları yanar.

KAVAKÇI’YA NE MAAŞ ÖDENDİ NE DE ODA, EMEKLİLİK, LOJMAN VE YOLLUK GİBİ SOSYAL HAKLARI VAR

1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçilen ancak, 28 Şubat postmodern darbesinin güdümündeki siyasetçilerin hışmına uğrayarak yemin etmesi engellenen Merve Kavakçı, “Benim yaşadıklarımı Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiçbir milletvekili yaşamamıştır” dedi. Aynı partiden milletvekili seçildikleri Abdullah Gül’ün tavsiyeleri sonucu ilk maaşını aldıklarını belirten Kavakçı, kendisine ilk maaşını ödeyen TBMM bürokratı Bekir Sıtkı Yalçın’ın görevden alındığını hatırlattı. Meclis Albümü’nde milletvekili olarak yer verildiği ve özgeçmişi yazılı olduğu halde fotoğrafının albümde yer almamasını eleştiren Merve Kavakçı, aradan geçen 12 yıllık sürede emeklilik, lojman, yolluk, indirimler ve VIP’ten geçiş gibi hiçbir sosyal haktan yararlanamadığını söyledi.

BANA YAPILAN KÖTÜ MUAMELE HİÇ KİMSEYE YAPILMADI

Yürürlükteki yasalara göre milletvekili seçilen bir kişinin maaş alması için mazbatasını almasının yeterli olduğuna dikkat çeken Kavakçı, maaş almak için yemin etme şartının bulunmadığını kaydetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihinde yemin etmediği halde milletvekili maaşı alan birçok ismin bulunduğunu kaydeden Kavakçı, “Ben 28 Şubat postmodern darbesinin hışmına uğradım. Bana yapılan kötü muamele hiç kimseye yapılmadı” değerlendirmesinde bulundu.

Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri Orhan Dülger’in talimatıyla Kavakçı’ya maaş ödemesi yapılmazken, Dülger, Kavakçı’ya ilk maaşının ödenmesinde Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut’un haberinin olmadığını, hatanın idareden kaynaklandığını belirterek şu açıklamayı yapmıştı: “Dikkatsizlik sonucu yapılmış bir hataydı. Farkına varır varmaz işlemi hemen iptal ettik. Hatayı yapan görevden alındı. Kavakçı’ya sadece Meclis’e ilk geldiği gün için yolluk ve ödenek tahsis edildi. Daha sonra hiçbir şekilde haklardan faydalandırılmadı. Ne emeklilik, ne maaş, ne lojman, ne yolluk, ne de indirimler… Hiçbir haktan…”

YEMİN ETMEDİKLERİ HALDE KİMLER MAAŞ ALDI?

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in “Bu hanıma haddini bildirin” hezeyanıyla hedef göstermesi sonucu yemin etmesine izin verilmeyen İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı, aradan geçen 12 yıllık sürede hiçbir sosyal haktan yararlandırılmazken geçmişteki uygulamalara bakıldığında yemin etmedikleri halde maaş alan birçok isme rastlamak mümkün. 12 Eylül 1980 darbesi öncesi CHP’nin itirazı nedeniyle yemin ettirilmeyen, sadece bir ay görev yapan, ancak buna karşın özlük haklarını tıkır tıkır alan 5 senatörün maaş durumları ve sicil numaralarına ulaştık.

1) Beyhan Cenkçi: Emekli Sandığı Sicil Numarası: 35425028.

2) Cevdet Menteş: Emekli Sandığı Sicil Numarası: 15931010.

3) Ferit Melen: Emekli Sandığı Sicil Numarası: 06111090.

4) Ümit Haluk Bayülken: Emekli Sandığı Sicil Numarası: 21161000.

5) Mehmet Semih Sancar: Ölü. Emekli Sandığı Sicil Numarası: 11167040.

Yeni Akit

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir