İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koskoca padişah sırf çocuğunu terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeği göze almıştı

Fatih sultan Mehmet sınıfta hiç akıllı durmaz,önünde oturan çocuklara kalem batı…rır,bağırır çağırır hocası AKŞEMSETTİN bir şey dediği zaman
-SEN BANA BİŞEY DİYEMEZSİN BEN PADİŞAHIN OĞLUYUM diye tehdit ederdi.

AKŞEMSETTİN artık bu durumdan rahatsız ama bir o kadarda çaresizdi.Padişahın karşısına bu konu hakkında gitmekten haya ediyordu.Padişaha çocuğunu şikayet etmek düşüncesi ona çok ağır geliyordu.

Birgün artık herşeyi göze alıp Padişahın huzuruna çıktı ve olanları ona sıkılarak anlattı.Padişah durum karşısında bir müddet düşündü ve o müthiş planını Akşemsettinin kulağına usulca açıkladı.

Aman yarabbi bu ne plandı,mümkün değildi bu planı uygulamak.Akşemsettin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiysede Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine ders ortamında ve yine Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu.Akşemsettinin uyarısına yine aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi.

Bu olay karşısında Akşemsettin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi.

Padişah mahçup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı
çıktı.Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmetin nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı.Güvendiği babası tokat yemişti.Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu.

Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi.

PLAN MUHTEŞEM İŞLEMİŞTİ….
O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı.
ÇÜNKÜ GÜVENDİĞİ DAĞLAR KAR ALMIŞTI ARTIK…

İşte Akşemsettinin kulağına fısıldanan muhteşem plan,işte çocuk eğitimi…
işte onlar, işte biz….
Koskoca padişah sırf çocuğunu terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeği göze almıştı..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir