İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Localhost Kurulumu

Selamun Aleyküm Arkadaşlar. PHP’mizin ilk dersimizde Localhost kurmayı öğreneceğiz. Localhost’u kurmak için aşağıdaki vermiş olduğum AppServ dosyasını kurmanız yeterli olacaktır.

AppServ İndir.

İndirdikten sonra karşımıza gelen bilgilerle direk Next diyoruz hiçbirşey değiştirmeden ilerle diyoruz. Yardıma ihtiyacınız olursa R10.Net üzerinden Sercedes ( Ben) ‘e ulaşabilirsiniz.

AppServ yapacağımız işlemleri Bilgisayarımızda göreceğimiz için kurduktan sonra bilgisayar’ımızın C:/ dizininde Appserv dosyasını göreceksiniz bunun içerisinde www diye bir dizin var bu dizin bizim localhost’umuzla yapacağımız bir dizindir. Derslerimizi www klasörünü içerisinde yapacağız. www klasörünün içerisine bir klasör oluşturuyoruz bunun adı Sercedes olsun. Sercedes üzerine php kodlamalarımızı yapıp localhost’dan çağıracağız kodlamalarımızı.

Herhangi bir tarayıcıyı açıp tarayıcıya localhost yazıp enterlersek karşınıza localhost bilgileri gelecektir. Biz bu www klasörünün içerisindeki index.php ‘i silseydik localhost bilgileri karşımıza çıkmayacaktı. İndex.php’yi silelim ve localhost’u yenileyelim. Şimdi karşımıza www klasörünün içerisindeki dizinler geldi karşımıza. Biz Sercedes klasörünün içerisinde çalışacağımız için. Sercedes klasörünün içerisine index diye bir metin belgesi oluşturalım.

Önemli Not: Metin belgesinin uzantısını txt uzantısı. Yani biz bu uzantıyı görselletebilmek için Klasörün bulunduğu yerin üst menüsünden Araçlar -> Klasör Seçenekleri -> Dosya Türleri -> Deyip t’ye basılı tutun ve TXT uzantısını bulunca TXT seçeneğine tıklayıp Gelişmiş butonuna tıklıyoruz ve oradan her zaman uzantıyı göster ve Yükleme sonrası açmayı onaylayı işaretleyip uyguluyoruz.

Az önce bir metin belgesi oluşturmuştuk. Şimdi bakarsanız .txt uzantısı gelmiş durumda olması gerekir. Şimdi metin belgesine index.php yazıp kaydedelim. Ardından Localhost/Sercedes/index.php olarak arattırsanız ekrana beyaz boş sayfa geldiğini göreceksiniz. Çünkü index.php’nin içerisinde yazdırabilirlik bir dizgi yok. İndex.php’yi açıp PHP Öğreniyorum yazıp kaydedin ve tekrar localhostden yazdırdığınız dizine bakın.

Localhost’den sonraki dersimizde görüşmek üzere.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir