İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Madımak’ı Sivas Halkı Yaktı Sanan Gerzek

evet en hafif tanımı ile gerzektir çünkü şu devirde hiç okuyup araştırmadan, her olayı farklı yönleri ile düşünmeden sadece görünen yüzü ile ilkel değerleme yapabilen insanlar en hafif tanımları ile gerzek ithamını hak ederler. bre zavallı cahil kardeşim sen hiç mi türkiye siyasi tarihini okumadın, hiç mi ne?neden?nasıl?ne zaman? kelimelerinin ne anlam içerdiklerini merak etmedin? 93 yılını yaşadın mı yoksa atalarından mı duydun? sana derinlemesine düşünme yeteneğini kazandırabilecek değilim ama okuyup birşeyler araştırıp, fikir sahibi olduktan sonra yorum sahibi olman için 93 te neler olmuş sana onları yazayım.abd’nin ırakla yaptığı 1.körfez savaşından (1991) sonraki süreçte, 1992deki sınırdışı operasyonundan sadece bir yıl sonra 1993’te 365 günde bak neler olmuş.

1-uğur mumcu suikastı
2-eşref bitlis’in uçağının düşmesi
3-adnan kahvecinin trafik kazasında ölmesi
4-özal ın şüpheli ölümü
5-pkk nın ateşkes ilan etmesi
6-bingölde 33 silahsız erin şehit edilmesi
7-madımak katliamı
8-başbağlar katlıamı
9-ahmet cem ersever’in öldürülmesi
10-agustostan itibaren pkk 8 büyük karakol baskını

tabi bunlar en çok dikkat çeken olaylar.her gün gazetecilerin öldürülmesi, terör çatışmaları, faili meçhuller, mecliste gitgeller, dep in kurulması vs. dış siyasatte ise iran da rafsancani’nin iran cumhurbaşkanı seçilmesi, elçibey’in azerbaycan’ı terk etmesi, çekoslavakyanın dağılması ve nicesi ama muhtemelen senin için en önemli olanı arzum onan’ın türkiye güzeli seçilmesi olmalı.

madımak otelinin sivas ın hemen merkezinde olması buna ragmen polis’in müdahele etmemesi, itfaiyenin çok geç müdahale etmesi. gördün mü madımak otelinin yerini? bilir misin valiliğin hemen arkasında olduğunu ve olaylardan sonra cumhurbaşkanından valiye, tugay komutanından emniyet müdürüne belediye başkanına herkesin suçu birbirine attığını ve işte sana bir gazetecinin sorduğu 12 soru, cevapları var mı?

1- sivas kamuoyunda ispiyon tahtası olarak bilinen tahtayı ali baba mahallesine kim yerleştirdi?.. o tahtadaki isimlerin, daha sonra bugün ergenekon terör örgütü sanığı olan doğu perinçekin sahibi olduğu aydınlık adlı gazetede yayınlanması ve ardından o tahtada adı geçen kişilerin tutuklanarak, bazıları hakkında idam kararı verilmesi tamamen bir tesadüf mü, yoksa kapsamlı bir araştırma ürünü müdür?..

– 2- shpnin eski genel başkanı erdal inönünün kontenjanından sivasa tayin edilen vali ahmet karabilginin ataması, sadece bir rastlantı olarak görülebilir mi?.. aşırı sol eğilimleri ile tanınan karabilginin, devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulunması suç değil miydi?..

– 3- cuma hutbesi okunduğu sırada, cami etrafında bulunan güruhun davul-zurna çalmasına niçin göz yumulmuştur?.. camiden çıkan öfkeli kalabalığın büyüme ihtimalini gözönünde bulunduran emniyet müdürü doğukan önerin, dağıtalım mı? önerisine, vali ahmet karabilgin, niçin gerek yok demiştir?.. vali karabilgin, bu ihmalinden dolayı herhangi bir kanunî takibata uğramış mıdır?

– 4- her yıl banazda yapılan şenliklerin, 1993te aniden sivas merkezine alınması bir tesadüf müdür?.. banaz köyündeki şenliklerin sivas merkezine alınması için vali ahmet karabilgin ve il kültür müdürü özel gayret göstermişler midir?.. aralarında, zamanın shp milletvekili azimet köylüoğlunun da bulunduğu birçok sivaslının, bu şenlikleri sivas kaldırmaz! şeklindeki uyarıları niçin dikkate alınmamıştır?.

– 5- özellikle aziz nesin, sivasa niçin davet edilmiş ve peygamber efendimize yönelik saldırgan ifadelerle, kitleleri kışkırtmasına niçin göz yumulmuştur? aziz nesin, henüz şehre gelmeden, sivasın dört bir yanına dağıtılan bildirileri kimler, nerede hazırlamış ve kimler dağıtmıştır?

– 6- sivas olaylarının başlamasından iki gün önce; sivas numune hastanesi personelinin tamamına yakınının çevre illere gönderilmesi bir tesadüf müdür?..

– 7- devrin başbakan yardımcısı erdal inönü; madımak otelinde bulunanlara, niçin şehri terketmeyin! tavsiyesinde bulunmuştur?

– 8- madımak otelinin kâtibi ahmet öztürk, tanık ifadelerine göre içeriden ve hem de camdan dışarısını seyrediyor olmasına rağmen ensesinden vuruldu!… onu vuran kurşun kimin silahından çıktı?.. ahmet öztürkü otel içinden vuran kurşunun çıktığı silah veya silahlar konusunda niçin hiçbir balistik inceleme yapılmadı?..

– 9- sivas belediye başkanlığını refah partisinden temel karamollaoğlunun kazanmasının ardından sünni-alevi ilişkilerinin düzelmesini hazmedemeyen kesimler, tahriklerini sürdürerek, yıllar öncesinden beri banaz köyünde yapılan pir sultan abdal etkinliklerini sivasın merkezine taşıyarak olaylara zemin hazırlamıştı. etkinliklere bir hafta kala istasyon caddesindeki direklere asılan, cumhuriyet şehrini yobazlara mezar edeceğiz şeklindeki pankart ve afişlerle halkı tahrik edenler kimlerdi acaba?..

– 10- kalabalık birikmiş madımakın önünde… iş, çığırından ha çıktı, ha çıkacak… dışarıda bekleyenler, aziz nesini istiyor… o an; belediye başkanı temel karamollaoğlu müracaat ediyor vali ahmet karabilgine:
isterseniz; kepçe ile yakalım otelin arka duvarlarını… içeridekileri oradan kaçıralım!
bu talep, vali ahmet karabilgin tarafından niçin reddedildi?..

– 11- polis ve asker, her tarafı kontrol altında tutmasına rağmen, çevre yollardan madımak otelinin bulunduğu yere gelmek serbest idi… peki; işlerin sarpa sardığını görüp de, otelin önünden ayrılmak isteyenler niçin engellendi?

– 12- gösteriler başlayıp da kalabalık madımak oteline doğru yürürken, aziz nesin neredeydi?.. hafik gölü kenarında bir grupla birlikte içki içtiği iddiaları niçin araştırılmadı?.. aziz nesinin; tepkiler zirveye ulaşıp, işler çığırından çıktığında; içki meclisinden apar-topar kaldırılıp, madımak oteline getirildiği doğru mu?..

ya işte kardeşim bir grubun toplanalım da adam yakalım demesiyle adam yakılmıyor. organize işler bunlar organize senin hiç aklına gelmeyen başbağlar gibi. azcık anladın mı? aldı mı küçük beynin birşeyler?

edit: 12 soru için bir gazetecinin soruları diye oranın alıntı olduğunu belirtiyorum. işine gelmiyor sorularda şekle mi kafayı taktın?

http://www.uludagsozluk.com/k/mad%C4%B1mak-%C4%B1-sivas-halk%C4%B1-yakt%C4%B1-zanneden-gerzek/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir