İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft’tan Araplara seks sansürü

Ülkelerin internete yönelik sansürlerini izleyen Open Net Initiative (ONI) cuma günü yaptığı açıklamada Microsoft’un arama motoru Bing’in sıra seks içerikli aramalara geldiğinde sansürcü hükümetleri solladığını söyledi.

Arap ülkelerindeki kullanıcılar için hazırlanmış Bing versiyonunun incelenmesi sonucunda, arama motorunun cinsel içerikli anlamlar içeren, gay, lezbiyen, biseksüel gibi soruları yönelten İngilizce ve Arapça kelimeleri filtrelediği ortaya çıktı.

ONI’den yapılan açıklamaya göre, bu kelimeleri kullanma yönündeki girişimlerin sonucunda “Bulunduğunuz ülke ya da bölge katı bir Bing SafeSearch (güvenli araştırma) gerektirmektedir, bu da yetişkinlere özel içeriklere sahip sonuçların filtrelenmesi sonucunu doğurmaktadır” mesajıyla karşılaşıldığı belirtildi.

Ortadoğu’da siyasi sansürün yaygın olduğuna dikkat çeken ONI, buradaki tüm ülkelerin çıplaklık, eşcinsellik, seks gibi içerikleri filtrelemediğini de hatırlattı.

Microsoft’un dünya çapında ifade özgürlüğünün korunmasında ön saflarda yer alma iradesi gösterdiğine işaret eden ONI, BING’in sansür standartlarının bununla bağdaşmadığını belirtti.

Raporda, Bing’deki aramaların IP ardesiyle alakalı olmadığı, kullanıcıların farklı ülkelere yönelik BING versiyonlarından arama yaparak bu sansürü aşabileceği de not edildi.

Daha neler Gorucez 🙂 Bakalım

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir