İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Referandum Bitti Ve Sonuç Neleri Değiştirdi?

Türkiye’yi kutuplaştıran referandum bitti. Çıkan onca gürültü ve kavganın ardından halkın yüzde 30’u sandığa gitmezken giden yüzde yüzde 70’den yüzde 58’i evet dedi ve bakın ne değişti?

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞMEYECEK

 

Parti kapatma davalarında, milletvekilliğinin düşürülmesi kararı verilemeyecek. (Madde 84)

HSYK’YA 22 ÜYE

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) halen 7 olan asıl üye sayısı 21’e, 5 olan yedek üye sayısı ise 10’a çıkarılacak. Kurulun Başkanı, Adalet Bakanı olmaya devam edecek. Kurul üyelerinin belirlenmesinde tüm hakim ve savcılar oy kullanacak. (Madde 159)

YAŞ’A SINIRLI YARGI YOLU

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları yargıya götürülebilecek. Yargı, bu yetkiyi, idari eylem ve işlemin hukuka uygunluğunun denetimiyle sınırlı kullanacak, yerindelik denetimi yapamayacak. (Madde 125)

ASKERİ YARGIYA KISITLAMA

Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar, her durumda adliye mahkemelerinde görülecek. (Madde 145)

MEMURA TOPLU SÖZLEŞME

Memura toplu görüşme yerine toplu sözleşme hakkı getirilecek. Ancak, memura yine grev hakkı tanınmıyor. (Madde 53) – Memura verilen uyarma ve kınama cezaları da yargı denetimine açıldı. (Madde 129)

KİŞİSEL BAŞVURU HAKKI

Kişiler, “Anayasa şikayeti” başvurusunda bulunabilecek. Yüce Divan kararlarına karşı yeniden inceleme başvurusu yapılabilecek. (Madde 148)

OMBUDSMANLIK

Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsmanlık) oluşturulacak. Kurum, TBMM Başkanlığı’na bağlı olarak kurulacak ve idarenin işleyişi ile ilgili şikiyatleri inceleyecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

“Kadınlar ve erkekler eşik haklara sahiptir” şeklindeki maddeye “bu maksatla alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz” cümlesi eklenerek, pozitif ayrımcılık getirildi. (Madde 10)

SEYAHAT HÜRRİYETİ

Yurt dışına çıkma hürriyetini kısıtlamak, hakim iznine bağlanıyor. Değişiklik, özellikle vergi cezaları nedeniyle getirilen yasakları etkileyecek. (Madde 23)

ÇOCUK HAKLARI

“Ailenin korunması” başlıklı maddenin başlığı “ailenin korunması ve çocuk hakları” şeklinde değiştirilerek, çocuk hakları genişletiliyor. (Madde 41)

12 EYLÜL’E YARGI YOLU

Anayasanın, 12 Eylül yöneticilerinin yargılanmasını önleyen geçici 15. maddesi, yürürlükten kaldırıldı.

(Alıntıdır)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir