İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yabancıya Gayrimenkul Yolu Açıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Mütekabiliyet Yasası ile 183 ülke vatandaşı Türkiye’den şartsız gayrimenkul alabilecek. ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, Bulgaristan, Arjantin, Belçika, İtalya, Gürcistan ve Güney Kore bu ülkelerin bazıları.

183 ÜLKE VATANDAŞINA KONUT HAKKI
Geçtiğimiz gün yabancıya konut satışı konusunda basın toplantısı düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancı gerçek kişi ve şirketlerin ülkemizde taşınmaz mal edinmesine ilişkin esasları duyurdu. Mütekabiliyet Yasası ile 183 ülke şartsız olarak gayrimenkul alabilecek. Bakanlık gerek duyduğu takdirde ülkelere kısıtlama getirebilecek.

SURİYE’YE VETO
Bayraktar yaptığı açıklamada son dönemde  ilişkilerin askıya alındığı Suriye’nin Mütekabiliyet yasasının dışında tutulduğunu belirtti. Yasa kapsamına alınmayan ülkeler arasında Ermenistan, Kuzey Kore, Küba da bulunuyor.

İSRAİL VE ÇİN’E SINIRLAMA
Yapılan düzenlemeyle Hindistan, Çin,  İsrail ve Danimarka gibi ülkeler için “bir mesken” sınırlaması getirilirken Karadeniz’e sınırı olan ülkelerin vatandaşları Karadeniz kıyılarından; Yunanistan vatandaşları da Ege kıyılarından olmamak şartıyla konut edinebilecek.

KİŞİ BAŞI 30 HEKTAR
Yasaya göre, yabancılar kişi başı 30 hektarı geçmeyecek kadar arsa, konut ve iş yeri satın alabilecek. Bu oran bakanlar kurulu kararıyla iki katına çıkarılabilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir