İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zekatın verileceği yerin en faziletlisi (Zekat Kime ve Nasıl Verilir)

Mübarek Ramazan Ayının Girmesiyle beraber. Kime zekat verilir sorusu akıllarda yeniden yerini aldı. Konuyla ilgili olarak zekatın kime nasıl verilmesi ve en faziletlisinin nasıl olacağı konusunda faydalı bazı bilgiler.

•  Zekâtı vermek için muttaki, yâni Allâhü Teâlâ’dan korkan ve itaat edenleri seçmek, onların takvalarını artırır ve mükâfatı büyük olur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Yemeğinizi müttakî kimselere yedirin, sadakalarınızı da mü’minlere verin.” buyurmuştur.

•  En iyisi nimetin Allah’tan olduğunu bilip de Allah’a şükredenleri seçmektir. Çünkü kulların en çok şükredenleri, nimeti Allah’tan bilenlerdir. Şübhesiz böylelerine yapılan yardım kaybolmaz.

•  Bilhassa ilim tahsil eden veya ilim sâhibi ve İhlâslı fakirleri seçmelidir. Çünkü Allah rızâsı niyeti ile ilim tahsil etmek en büyük ibâdettir. İbn-i Mübarek (r.h.) sadakalarını bilhassa âlimlerin fakirlerine verirdi. Niçin böyle yaptığı sorulduğunda,

“Ben, peygamberlikten sonra ilimden daha üstün bir rütbe olduğunu zannetmiyorum. İlim sahiplerinin ihtiyâcını karşılayarak, okumalarını temin etmek daha makbuldür.” diye cevap vermiştir.

•  Kendini ilim öğrenmeye ve öğretmeye vermek şartı ile, zengin de olsa zaruri ihtiyaçları için talebenin zekât alması caizdir. Çünkü talebe kazanmaktan âcizdir.

•  Nisaba mâlik olan kimseye zekât vermek caiz değildir. Ancak ilim öğrenene, gâzîye ve hac kafilesinden ayrı kalmış olan kimseye verilebilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “İlim öğrenene zekât vermek caizdir. Velev ki kırk yıllık nafakası olsun!” buyurmuştur. İlim, din ilmi, öğrenilmesi farz-ı ayn veya farz-ı kifâye olan İlimdir.

•  İnsan öyle şeylere muhtaç olur ki, onlarsız yapamaz. Bu takdirde, kendisi kazanmadığı hâlde, zekât alması da caiz olmazsa, elindekini harcar; muhtaç kalır ve okumaktan, okutmaktan kesilir de, dîni üzerine alan kalmayınca, din zayıflar.

akademim.blogspot.com adresinden alınmıştır..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir